26.05.2022r. – Poszukiwania osoby zaginionej – powiat jarociński.

26 maja 2022 roku o godz. 10.20 oddział WGPR Gostyń oraz Ostrów Wielkopolski zostały postawione w stan gotowości w związku z zaginięciem 75-letniego mężczyzny.

O godz. 10.50 otrzymaliśmy dyspozycję od WK KPP Jarocin o potrzebie wsparcia działań poszukiwawczo-ratowniczych. Z ramienia WGPR wyjechało 2 planistów, quad oraz przewodnik – Basia z psem ratowniczym – Blues (odwołanie w trakcie dojazdu). W gotowości było 5 ratowników, zdalna pomoc: planista z WGPR oddział Gorzyce.

Do naszych zadań w porozumieniu ze służbą wiodącą należało przeprowadzenie wywiadu uzupełniającego z bliskimi, ustalenie miejsc niebezpiecznych, uwzględnienie profilu osoby zaginionej oraz za pomocą specjalistycznego oprogramowania – wyznaczenie obszaru poszukiwań z uwzględnieniem map hipsometrycznych.

Po 20 minutach od odprawy grupy nr 4 odebraliśmy wzywanie pomocy z systemu SIRON – wspierając poszukiwania zaginionych. Mężczyzna został zlokalizowany żywy przez zespół docierający do wyznaczonego sektora. Znajdował się w miejscu trudno dostępnym. Na miejsce zostały skierowane grupy terenowe, których zadaniem była ewakuacja poszkodowanego i przekazanie do Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Dzięki współpracy i współdziałaniu służb, podmiotów oraz osób cywilnych udało się zlokalizować zaginionego.

Odprawiono 9 zespołów składających się z 32 osób oraz dwóch pojazdów ATV – siły i środki:

Komenda Powiatowa Policji w Jarocinie,

– Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Jarocinie,

OSP KSRG Cielcza,

OSP Dobieszczyzna,

OSP Łuszczanów,

– Stowarzyszenie Szukamy i Ratujemy,

– Olga z psem „Suri” – Sekcja Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Mosina

– Straż Ochrony Kolei

– Zespół Ratownictwa Medycznego

Dodaj komentarz