22.04.2024r. – poszukiwania – Kalisz

98/2024 – zaginięcie seniora, Kalisz

Na prośbę służby wiodącej w poszukiwaniach (KMP Kalisz) przeprowadziliśmy szereg czynności wspierających poszukiwania. Do zadań naszego ratownika dyżurnego, planistów należało przeprowadzenie wywiadu uzupełniającego, który pozwolił określić profil osoby zaginionej oraz miejsca priorytetowe do przeszukania.

Do nocnych działań wyjechał planista wraz z niezbędnym sprzętem (łączność, latarki, noktowizja, trackery GPS) z WGPR Ostrów Wielkopolski wspomagany zdalnie przez zespół sztabowy. W gotowości do działań od rana pozostawał WGPR Gostyń.

Strażacy, policjanci, ochotnicy prowadzili poszukiwania w trudnych warunkach pogodowych i terenowych. Mimo ulewnego deszczu, niskiej temperatury ukończono przeszukanie liniowe dróg oraz sektorów o najwyższym prawdopodobieństwie.

Około godziny 5 nad ranem czujny świadek zadzwonił pod numer alarmowy 112 z informacją o leżącym człowieku przy drodze. Senior został odnaleziony ponad 17 kilometrów dalej (!) od miejsca wyjścia.

Osoby z demencją starczą mogą być zarówno bardzo blisko, jak i bardzo daleko. W niektórych przypadkach podróżują pieszo przez ponad 14 godzin pokonując odległości większe, niż 35 kilometrów. Znany jest nam przypadek podróży 🚲 seniora, który przez 3 dni przejechał 90 kilometrów!

⚠️ Apel: warto wyposażyć bliskiego w opaskę GPS, która pozwoli szybko zlokalizować zaginionego. Zamykanie drzwi może być niewystarczające – osoby z demencją potrafią wyjść przez okno, w środku nocy.

Dodaj komentarz